BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM DLA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO ,,BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE”
Autorzy: Agata Gabrysz, Aleksandra Baraniak
 
Nasza placówka jako jedyna w okolicy po trzech latach realizacji ogólnopolskiego programu otrzymała certyfikat „Bezpiecznego Przedszkola”.
 
Program zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego główny nacisk kładł na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci.
 
Podczas trwania programu kształtowaliśmy  umiejętności społeczne wychowanków, w tym porozumiewanie się z dorosłymi, wdrażaliśmy dzieci do utrzymania ładu i porządku, poprzez naukę czynności samoobsługowych, higienicznych i kulturalnych, zwracaliśmy uwagę na zdrowie oraz sprawność fizyczną oraz pomagaliśmy zrozumieć istotę zjawisk atmosferycznych, a także zagrożeń z nich wynikających.
 
Co roku nasza placówka organizowała „Dni Bezpiecznych Przedszkoli”. Tegoroczne wydarzenia przebiegały pod hasłem „Moje emocje”. Warto dodać, że w akcję „Jestem bezpieczny- jeżdżę w foteliku” zaangażowali się również policjanci z KPP w Rawiczu, którzy uświadamiali rodziców, jak ważne jest stosowanie się do odpowiednich zasad podczas podróży samochodem.
Te dni były czasem bardzo aktywnym dla każdego przedszkolaka:
 
- odbyły się gry i zabawy, kształtujące u dzieci inteligencje emocjonalną;
 
- tworzyliśmy plakaty z hasłami dotyczącymi emocji,
 
- odbyliśmy spotkanie z pisarką p. Wandą Szymanowską,
 
- gr. „Wiewiórki” i  „Sówki” rozdawały starszym kolegom, ulotki pt. „Jak radzić sobie
z emocjami?”;
 
- wspólnie przeszliśmy ulicami miasta, skandując hasła ukazujące nasze emocje,
 
- odbyliśmy rozmowę z przedstawicielem KPP w Rawiczu- dzielnicowym p. Dawidem Jankowiakiem ”,
 
- przeprowadziliśmy konkurs plastyczny pt. „Moje emocje”,
 
- jednak najwięcej radości przyniósł dzieciom Festyn „Dzień Rodziny”.
 
Piknik rodzinny, stanowił również podsumowanie „Dni Bezpiecznych Przedszkoli”.
 
Wszystkie grupy przygotowały występy artystyczne oraz upominki dla swoich bliskich. Były piosenki, tańce oraz wierszyki. Dzieci odniosły się również do hasła przewodniego tegorocznych „Dni Bezpiecznych Przedszkoli” i wspólnie odśpiewały piosenkę „If you’re happy”, która ukazała rodzicom, emocje dzieci, towarzyszące im każdego dnia. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny i wręczono nagrody wszystkim jego uczestnikom. Na uwagę zasługuje fakt, iż wpłynęło ok. 40 prac konkursowych.
Zwieńczeniem nasze pracy było złożenie na ręce Pani Dyrektor B. Pabjan,  Certyfikatu „Bezpiecznego Przedszkola”.
 
Koordynator Programu Bezpieczne Przedszkole
Joanna Micor
 
 
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM DLA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO ,,BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE”
Autorzy: Agata Gabrysz, Aleksandra Baraniak

Program ,,BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE” skierowany jest zarówno do dzieci jak i do rodziców, pracowników przedszkola oraz różnych instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. W każdym przedszkolu bezpieczeństwo dzieci było, jest i będzie najistotniejszą sprawą. Zdrowie, życie 
i bezpieczeństwo dzieci stanowi wartość o którą troszczą się wspólnie rodzice, nauczyciele a także różnego typu organizacje.
Uczestnikami programu ,,BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE” są dzieci w wieku od 3 do 6 lat ale również rodzice, personel przedszkola oraz instytucje wspierające. Realizacja programu rozłożona jest na okres 3 lat. Treści i zadania zawarte są 
w 4 częściach:

1. ODPOWIEDZIALNY RODZIC
2 .WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI
3. BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE
4. BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

CEL GŁÓWNY PROGRAMU

Przestrzeganie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo.

Chcielibyśmy aby program ten pozwolił na przekazanie dzieciom wiedzy i umiejętności mającej uchronić je 
w przyszłości przed niebezpieczeństwami i przygotować do rozważnego i mądrego udziału w dorosłym życiu. Jeżeli o bezpieczeństwie będziemy mówili przez cały okres pobytu dziecka w przedszkolu, przy współudziale rodziców 
i środowiska, wówczas przedszkolak pójdzie bezpiecznie do szkoły.

Zapraszamy Dzieci, Rodziców, Nauczycieli oraz Pracowników naszej szkoły do udziału w programie!


 
 
 
Kolejny rok szkolny z programem!

Wizyta Pani Policjant...
 
 
We wrześniu 2017 r. Przedszkole nr 4 w Rawiczu  odwiedziła pani policjant K. Starczewska z KPP, która przybliżyła dzieciom temat bezpiecznej drogi do przedszkola. Wyjaśniła, jak być mądrym i bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego: pieszym, rowerzystą, pasażerem pojazdu.  Wszyscy słuchali pani z wielkim zaciekawieniem. Z jeszcze większym entuzjazmem podeszli do zadania, jakim było przeprowadzenie Sierżanta Pyrka przez ulicę.  Dzieci świetnie opanowały zasady przechodzenia przez jezdnię, czego dowodem jest ich postawa podczas codziennych spacerów ulicami miasta...
 
Opracowała: Joanna Micor
 
SÓWKI ROBIĄ SAŁATKĘ WARZYWNĄ.
Dzieci z grupy Sówek poznają zasady zdrowego odżywiania. Na zajęciach przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły z domów warzywa. Dokładnie umyły ręce, założyły fartuszki, w których wyglądały jak kuchciki, a następnie umyły warzywa. Samodzielnie kroiły pomidory i ogórki, pamiętając o bezpiecznym posługiwaniu się nożem. Na końcu doprawiły sałatkę i wymieszały warzywa.
Własnoręcznie zrobiona sałatka bardzo im smakowała. Zajęcia dostarczyły dzieciom wrażeń dotykowych i smakowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą.
Autor: Iwona Głowacz
 
Przygotowania do zimy...
Los ptaków pozostających u nas na zimę, nie jest obojętny dzieciom z gr. "Jeżyki".  Wiedzą one, iż gdy spadnie pierwszy śnieg, trudno znaleźć ptaszkom pożywienie. W związku z tym, maluchy  w pewien listopadowy dzień wybrały się na spacer śladami ścieżki ekologiczno-przyrodniczej, która znajduje się na terenie naszej placówki. Z niezwykłą starannością zapełniły karmniki pokarmem. Słonina oraz nasiona słonecznika będą wspaniałym pożywieniem dla odwiedzających nas ptaków. Dzieci obiecały, że systematycznie będą dbać o to, aby ptaszkom w tym trudnym okresie, nie zabrakło jedzenia.
 
 
Autor: Joanna Micor
 
 
"Drogi Święty Mikołaju..."
Ostatni tydzień listopada w grupie "Jeżyków" związany jest z pracą listonosza. Dzieci dowiedziały się kim jest listonosz, co to są listy, kto jest ich adresatem oraz w jaki sposób należy je wysłać. Dzięki wiedzy, którą nabyły, mogły "napisać" list do Świętego Mikołaja. Każde dziecko narysowało na kartce papieru swój wymarzony prezent. Następnie złożoną kartkę umieściło w zaadresowanej kopercie, na którą nakleiło znaczek. Tak przygotowane listy dzieci zaniosły na pobliską pocztą. Z wielką radością i utęsknieniem, czekają na wymarzone prezenty.
 
Autor: Joanna Micor
 
"Dzień Babci i Dziadka"
Styczeń jest miesiącem, w którym nasi ukochani dziadkowie mają swoje święto. W związku z tym, wszystkie grupy przedszkolne zaprosiły babcie i dziadków na uroczystość. Dzieci przygotowywały się pod czujnym okiem nauczycieli. Wraz z nimi tworzyły prezenty dla swoich bliskich… były to własnoręcznie zrobione kalendarze, odlewy rączek i kolorowe, słodkie motylki.
Podczas uroczystości trema towarzyszyła wszystkim małym aktorom, lecz trzeba przyznać, że każda grupa zaprezentowała się świetnie. Tańce, piosenki i wierszyki bardzo podobały się zaproszonym gościom, nie jednej osobie łzy szczęścia i dumy popłynęły z oczu. 
Niektórym występom towarzyszyła projekcja filmu z udzałem przedszkolaków, dzięki któremu dziadkowie mogli zobaczyć, jak ich ukochane wnuczęta spędzają czas w przedszkolu.
 
Opracowała: Joanna Micor
 
Wielkie bale…… w karnawale- balik karnawałowy
 
W dniu  9.02.2018r., w naszym przedszkolu odbył się balik karnawałowy. W zabawie wzięły udział dzieci z grupy: Jeżyki, Niedźwiadki, Wiewiórki i Sówki.
Był to niezwykły  i bardzo wyczekiwany dzień dla wielu przedszkolaków. To moment, kiedy można było przebrać się do woli.
W piątkowy poranek pojawiło się wiele kolorowych i ciekawych postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów bajek, można było spotkać królewny, wróżki, rycerzy, baletnice, krakowianki, policjantów, żołnierzy, Spider- Mana, czerwone kapturki, piłkarzy… i wiele, wiele innych postaci, których nie sposób wymienić.
Zabawa odbyła się w świetlicy szkolnej, która była przystrojona balonami i serpentynami. Specjalnie na tę okazję przygotowano ściankę, na której można było wykonać pamiątkowe zdjęcia. Dzieci świetnie się bawiły przy dźwiękach popularnych utworów. Przebierańców do tańca zachęcał DJ. Przedszkolacy także chętnie brali udział w zorganizowanych konkursach, które prowadziła Pani Małgorzata i Kinga. Na uczestników zabaw czekały słodkie nagrody. Podczas imprezy wybrano króla i królową balu, którymi zostali Oksana i Wojtek z grupy Sówek. 
Przed zakończeniem balu wszystkich przebierańców proszono na środek, aby jeszcze raz zaprezentowali swoje pomysłowe i kolorowe stroje.
Wszyscy bawili  się wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy przedszkolaków, mimo chwilowego zmęczenia. Balik umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze i przyniósł wszystkim wiele radości.
Kolejny balik karnawałowy  już za rok!!!
 
Opracowała: Regina Szwarc
 
Przygotowania do świąt...
W miesiącu marcu dzieci z naszego przedszkola  przygotowywały się do najważniejszych świąt- Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki opowiadały o tradycyjnych polskich zwyczajach świątecznych. Najmłodsza grupa „Jeżyki” upiekła babkę oraz muffinki. Największą przyjemność sprawiło dzieciom lukrowanie, a później kosztowanie swoich wyrobów. Przedszkolaki także, różnymi technikami ozdabiali jajka i stworzyli niezwykłe, kolorowe pisanki, które ozdabiały parapety we wszystkich salach. Nie zabrakło również poszukiwań koszyczków, wypełnionych słodkościami. Trzeba przyznać, że zajączek postarał się, o to, aby poszukiwania były ciekawym doświadczeniem dla maluchów. Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń, były odwiedziny prawdziwego „zajączka”, z którym dzieci mogły spędzić czas. 
 
 
Opracowała: Joanna Micor
 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
„Dni Bezpiecznego Przedszkola” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Rawiczu oraz niebieski, odcień wody. Głównym działaniem jakim podjęliśmy był przemarsz ulicami miasta. Kolorowe stroje, transparenty oraz okrzyki nakłaniające do szanowania naszej planety wzbudziły zainteresowanie wśród mieszkańców miasta. Po powrocie do szkoły dzieci ustawiły się w kole, symbolizującym Ziemię, aby uwiecznić tę chwilę na pamiątkowym zdjęciu. Oprócz przemarszu każda grupa udała się na wycieczkę ścieżką przyrodniczo - ekologiczną "Ekopięć" i poznała mieszkańców różnych ekosystemów. Trzeci dzień był czasem podsumowań. Wszyscy pracownicy przedszkola, dzieci oraz pani dyrektor spotkali się, aby podsumować aktywnie spędzone 2 dni. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem teatralnym pt. "Królewna Śmieszka i Ekoludki". W aktorów wcielili się uczniowie z koła bibliotecznego prowadzonego przez panią Elżbietę Jarosz. Następnie dzieci uczestniczyły w pokazie mody recyklingowej. Podziwiały 17 modeli, prezentujących swoje stroje. 
Na koniec spotkania posumowaliśmy działania związane z minionymi dniami, a także nagrodziliśmy dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych za zaangażowanie w zbiórkę nakrętek i makulatury. Zebrano 560 kg makulatury i 14 worków nakrętek, które zostały przekazane na potrzeby Szymona Snelli - chłopca chorego na rozszczep kręgosłupa i wodogłowie. W obchody „Dni Bezpiecznego Przedszkola” zaangażowała się również Komenda Powiatowa Policji z Rawicza, która przeprowadziła akcję „Bezpieczny Fotelik. Celem tego działania było sprawdzenie stanu bezpieczeństwa dzieci podczas jazdy samochodem oraz przestrzeganie zasad ruchu drogowego przez rodziców.
 
Opracowała: Joanna Micor
 
"Świat w książkach zapisany..."
 
23 lutego, w ramach tygodnia „Świat w książkach zapisany” dzieci z grupy przedszkolnej „Wiewiórki” odwiedziły bibliotekę szkolną. Zapoznały się z pracą pani bibliotekarki oraz odczuły walory tego magicznego miejsca. Dzieci poznały mieszkańca biblioteki, a mianowicie Pajaca Szymona, który wspólnie z Panią Elżbietą Jarosz, wprowadził przedszkolaków w świat książek. Przypomniał również regulamin biblioteki i zasady wypożyczania jej zbiorów.  Na koniec wizyty dzieci rozwiązywały zagadki i wysłuchały bajki. W tym tygodniu „Wiewiórki” gościły również swoich rodziców, którzy chętnie przybyli do przedszkola, aby poczytać swoim pociechom ich ulubione bajki. 
Zwieńczeniem tygodniowej dyskusji na temat książek, było utworzenie „Kodeksu Czytelnika” oraz zaprojektowanie zakładki do książki.
 
Opracowała: Joanna Micor
 
"W drużynie Segregolandii..."
 
13 marca 2017 roku, grupa Wiewiorek, Sówek oraz dzieci z oddziałów zamiejscowych z Żołędnicy i Dąbrówki uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego.
Dzieci zapoznały się z podstawową wiedzą dotycząca segregowania odpadów. Przypomniały sobie kolory worków, pojemników i dowiedziały się, jakie śmieci należy w nich umieszczać. Pani poruszyła również temat tzw. odpadów niebezpiecznych, jakimi są baterie i przeterminowane. Wskazała miejsca, w których można je składać i opowiedziała, jak prawidłowo z nimi postępować. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas wspólnego segregowania różnych odpadów.
 
Mamy nadzieję, że lekcja ekologii, pozostanie długo w pamięci dzieci, a ich wiedza zostanie wykorzystana do poprawy naszego środowiska. 
 
Opracowała: Joanna Micor
 
"Witamy Panią Wiosnę!"
 
Jeżyki postanowiły pomóc Pani "Wiośnie" zazielenić nasz krajobraz i wspólnie założyły ogródek. Przedszkolaki sadziły cebulki tulipanów i mieczyków, siały kwiatki, podlewały je i pielęgnowały.  Dzieci uważnie słuchały w jakiej kolejności należy sadzić kwiaty i postępowały zgodnie z instrukcją nauczyciela. Poznały również etapy wzrostu roślin i warunki niezbędne do ich rozwoju. Na zakończenie przedszkolaki posprzątały miejsce pracy. Nasz wiosenny ogródek doskonale się rozwija i cieszy swoimi kolorami każdego dnia.
 
Opracowała: Alicja Murawka
 
"Dzieciństwo bez próchnicy."
 
Nasze przedszkole zakwalifikowało się do udziału w projekcie polsko – szwajcarskim  „Dzieciństwo bez próchnicy”. Celem projektu jest poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym oraz wzrost świadomościi utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej.
 
Dzieci z grup: Wiewiórki, Niedźwiadki, Zajączki, Biedronki i Sówki poznały bohatera programu – królika Pampisia, orędownika czystych zębów, który towarzyszył dzieciom podczas higieny jamy ustnej. Po wysłuchaniu piosenki „Myj zęby” w wykonaniu zespołu Fasolki dzieci opowiadały, kiedy należy myć zęby, co należy jeść , aby mieć zdrowe zęby, co to jest próchnica, rozwiązywały zagadki oraz uczyły się prawidłowej techniki mycia zębów. Następnie rozeszły się do łazienek i pod okiem królika Pampisia umyły ząbki.
 
Nauczycielki korzystały z dodatkowych materiałów edukacyjnych do pracy w przedszkolu (scenariusz zajęć, klepsydra piaskowa do odmierzania czasu mycia zębów, karty pracy do wykorzystania za zajęciach).
 
Nasze przedszkolaki wiedzą już, co robić, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem.
 
Opracowała: Iwona Głowacz
 
"XV Sportowy Turniej Przedszkolaków Krasnala Hałabały"
 
Sobota, 22 kwietnia, rozpoczęła się bardzo aktywnie dla przedszkolaków z gr. "Sówek" i "Wiewiórek". Reprezentanci tych oddziałów pod wspólną nazwą "Orły" dumnie reprezentowali nasze przedszkole na turnieju sportowym. 
Przedszkolacy mieli do pokonania 6 konkurencji sportowych, w których mogli ukazać swoją sprawność ruchową. Trzeba przyznać, że pokazali się z jak najlepszej strony :) Świetna oprawa spotkania wzbudziła ogromne emocje wśród dzieci i wspaniale zachęciła do wspólnej zabawy oraz rywalizacji.
 
Opracowała: Joanna Micor
 
"Warsztaty dla Rodziców"
 
25 kwietnia dla rodziców dzieci z grupy "Wiewiórek" zorganizowano warsztaty z Masażu Shantala. Rodzice pod bacznym okiem instruktora Polskiej Szkoły Masażu Shantala, mogli nabyć praktyczną wiedzą na temat wywodzącej się ze starożytności techniki masowania niemowląt, starszych dzieci oraz dorosłych. Głównym celem spotkania była relaksacja i pogłębienie więzi rodzica z dzieckiem. 
Drodzy Rodzice, niech przesłanie "Masaż Shantala- dotyk miłości dla Twojego dziecka", towarzyszy Wam każdego dnia.
 
Opracowała: Joanna Micor
 
"Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka."
 
20.11.2016 obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej właśnie okazji we wszystkich grupach odbyły się pogadanki na temat praw dzieci, ich potrzeb oraz o roli rodziców. Dzieci wiedzą już, że mają różne prawa (m.in. do imienia i nazwiska, do równości, do nauki i zabawy, do życia bez przemocy, do opieki medycznej, do opieki i ochrony, do miłości), a obowiązkiem dorosłych jest chronić dzieci i opiekować się nimi.Przedszkolaki dowiedziały się też do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku łamania ich praw.
 
Dzięki znajomości przysługujących im praw nasze przedszkolaki będą bezpieczne, gdyż w potrzebie będą potrafiły z nich korzystać.
 
 
"Ogólnopolskie Dni Bezpiecznego Przedszkola."
 
W związku z realizacją programu „Bezpieczne przedszkole” oddziały sarnowskie przystąpiły do akcji i organizacji Ogólnopolskich Dni Bezpiecznego Przedszkola w dniach 23 -25.05.2016 r. Harmonogram zadań do realizacji przewidywał między innymi:
- akcję „Bezpieczny fotelik” zorganizowany wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Policji w Rawiczu
 
- pogadankę z policjantami nt. bezpieczeństwa w drodze do przedszkola i nie tylko
 
- spotkanie ze strażakiem – ratownikiem medycznym – pokaz udzielania pierwszej pomocy połączony z ćwiczeniami praktycznymi
 
- pokaz zumby i tańca nowoczesnego połączony z treningiem – ruch jako element zdrowego stylu życia
 
- projekcję filmu „Włącz ostrożność”
 
- spotkanie z dietetykiem – pogadanka nt. zdrowego stylu życia
 
- degustacja zdrowych i kolorowych kanapek przygotowanych przez pracowników obsługi;
 
Celem akcji było propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu życia zarówno wśród dzieci, jak i rodziców.
Realizacja: grupy: Niedźwiadki, Wiewiórki, Jeżyki.
 
Opracowała: M. Jankowska, I. Głowacz
 
"The Rainbow - zabawy z kolorami"
 
Przedszkolaki podczas zajęć języka angielskiego utrwalały poznane kolory poprzez śpiewanie i ilustrowanie ruchem piosenki "The Rainbow colors", a także liczne zabawy z chustą animacyjną Klanzy.
 
Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych, wymagających poruszania się po obwodzie koła, skakania na wskazane przez nauczyciela kolory oraz czworakowania. Kształtowały również umiejętność zgodnej współpracy oraz przestrzegania ustalonych reguł. Dzieci dbały o bezpieczeństwo własne i innych podczas rozwijania aktywności fizycznej i językowej.
 
Zajęcia przebiegały w znakomitej atmosferze pełnej radości i dziecięcego śmiechu. Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii szkoły
 
Opracowała: Alicja Murawka
 
"Moje miasto"
 
Jeżyki i Niedźwiadki zapoznały się z mapą miasta i zaznaczyły na niej budynek przedszkola. Ponadto maluchy poznały, a starszaki przypomniały sobie herb Rawicza oraz Sarnowy. Dzieci wysłuchały legendy miasta Sarnowy. Tak przygotowane 13 kwietnia 2016 r. ruszyły na wycieczkę po mieście – oglądały zabytkowe budynki : Ratusz, Kościół, a także Wiatrak Koźlak. Dodatkowo 15 kwietnia udaliśmy się do parku, w którym dzieci odkryły Pałac, o którego istnieniu nie miały pojęcia. Dzieci wykonywały prace plastyczne pt. "Moje miasto", których zorganizowaliśmy wystawę plastyczną.
 
Opracowała: K. Ryznar
 
"Zdrowym być, czyli sałatka owocowa Jeżyków"
 
04.03.2016 r. dzień rozpoczął się od zagadek smakowych, które bardzo przypadły dzieciom do gustu. Kolejnym elementem była nauka nakrywania do stołu według wzoru na kolorowych podkładkach. Nauczyciel wraz z Jeżykiem Tuptusiem przypomniał dzieciom, jak zdrowe jest jedzenie owoców.
 Przypominał także zasady bezpiecznego posługiwania się plastikowymnożem i demonstrował sposób krojenia. Wspólnie ustalono z jakich owoców wykonają sałatkę, podając ich nazwy. Następnie ustalono kolejność wykonywanych prac podczas robienia sałatki. 
- Mycie rąk przed wykonaniem sałatki
- Wykonanie sałatki owocowej
- Degustacja sałatki i wypowiadanie się na temat jej walorów smakowych.
Przedszkolaki z zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy wykonywały wszystkie czynności, które sprawiły im wiele przyjemności.
 
Opracowała: K. Ryznar
 
"Zielony ogródek"
 
W oczekiwaniu na przyjście wiosny przedszkolaki z grupy "Wiewiórek" wspólnie postanowiły założyć warzywny ogródek. Dzieci zasadziły cebulę, posiały rzeżuchę oraz założyły hodowlę fasoli. Podczas pracy dbały o bezpieczeństwo i ostrożnie posługiwały się narzędziami. Na zakończenie Pani przypomniała im o tym jak należy pielęgnować rośliny oraz co jest potrzebne do ich rozwoju. Od tego czasu dzieci prowadzą obserwacje i nie mogą się doczekać kiedy ich roślinki zakiełkują.
 
Opracowała: Alicja Murawka
 
"Jestem bezpieczny"
 
W dniach 22 – 26.II.2016 r. grupa „Wiewiórki” realizowała cykl zajęć „Jestem bezpieczny”. Obejmował on następujące bloki tematyczne:
 
- Uwaga, nieznajomy!
 
- Wiem, jak wezwać pomoc.
 
- Zgubiłem się, wiem, co zrobić.
 
- Bezpieczeństwo na ekranie.
 
Podczas zajęć prowadzonych głównie w formie zabaw oraz odgrywania scenek dramowych, dzieci uczyły się właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia:
 
- jak postępować w kontaktach z obcymi
 
- co zrobić gdy się zgubię
 
- w jakich okolicznościach użyć numeru alarmowego
 
- stosować bezpieczne zasady korzystania z komputera i telewizji.
 
Dzieci brały udział również w zajęciach plastycznych i zabawach edukacyjnych o tematyce bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki będą potrafiły zadbać o bezpieczeństwo własne i innych dzieci oraz poradzą sobie w sytuacjach zagrożenia.
 
Opracowała: I. Głowacz
 
"Pani Ela odwiedza Niedźwiadki"
 
,,Dbamy o zdrowie"  pod takim hasłem odbyło się spotkanie dzieci z grupy Niedźwiadków z panią higienistką. Przedszkolaki poznały pracę higienistki oraz czynniki warunkujące zdrowie (ruch, dieta, higiena). Niedźwiadki poznały pracę osób związanych ze służbą zdrowia, poznały sposoby zapobiegania chorobom oraz przypomniały numery telefonów alarmowych. 
 
"Przedszkolaki na Policji"
 
27 listopada 2015r. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Rawiczu (Wiewiórki i Niedźwiadki) zwiedzały Komisariat Policji w Rawiczu. Podczas wycieczki przedszkolaki oglądały komendę, obserwowały policjantów podczas pracy, poznały wyposażenie policjanta (pałka, kajdanki, kamizelka, kask), a także brały udział w zajęciach przygotowanych przez funkcjonariuszy. Na zakończenie obejrzały radiowozy rawickiej komendy. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie.
 
Opracowała: Małgorzata Jankowska
 
"Jeżyki w aptece"
 
Przedszkolaki poznały pracę farmaceuty i produkty znajdujące się w aptece. Wyjaśniono dzieciom, że lekarstwa to produkty niebezpieczne i nie można samodzielnie ich zażywać.
 
 
Opracowała: Z. Mikołajczak
 
"Kolorowe znaki drogowe"
 
Miesiąc wrzesień upłynął przede wszystkim pod hasłem ,,Bezpieczna droga do przedszkola”. Dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i korzystania ze środków transportu. Przedszkolaki poznały podstawowe znaki i sygnały drogowe podczas wycieczek na skrzyżowanie ulic oraz podczas spacerów wokół miasteczka ruchu rowerowego. Dzieci uczyły się w jaki sposób bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych. Przedszkolaki wspólnie z rodzicami w domu wykonały kolorowe znaki drogowe, które przyniosły do przedszkola i omówiły z nauczycielami. Współpraca przedszkola z rodzicami jest warunkiem niezbędnym dla wszechstronnego rozwoju dziecka i wpojeniu mu zasad bezpieczeństwa. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie się we wspólne przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa.
 
Opracowała: Małgorzata Jankowska
 
"Spotkanie dzieci z oddziałów przedszkolnych z Policjantem"
 
Dnia 15 września 2015r. odbyło się spotkanie dzieci z policjantem. Przedszkole do swoich działań pozyskuje różnych partnerów. Realizując program ,,Bezpieczne Przedszkole” musimy pamiętać o najważniejszych instytucjach działających w środowisko, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Funkcjonariusze policji bardzo chętnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie i przybyli na spotkanie z dziećmi. Przedszkolaki dowiedziały się jaką funkcję społeczną pełni policjant, obejrzały mundur policjanta, poznały zakres jego obowiązków, stosowały się do poleceń i sygnałów wydawanych przez policjanta, poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, utrwalały zasady bezpiecznego podróżowania z rodzicami oraz zasady bezpiecznego zachowania się w domu. Na zakończenie dzieci obejrzały wóz policyjny, a funkcjonariusze zaprosili dzieci do obejrzenia Komisariatu Policji w Rawiczu. Na pewno skorzystamy z zaproszenia. Spotkanie organizowali nauczyciele oddziałów przedszkolnych: Małgorzata Jankowska i Kinga Ryznar.
 
Opracowała: Małgorzata Jankowska
 
Koordynator programu ,,Bezpieczne Przedszkole”

Pliki do pobrania

karmnik_8f6c41.jpg (0.17 MB)

 

  

Kontakt